• 0212 419 0707
  • info@elitiklim.com
  • Hafta İçi : 07 : 30 - 18 : 00 | Cumartesi : 07:30 - 18:00
Klima Bakımı Periyotları

Eskiye nazaran günümüzde daha sıklıkla kullanılan klimalar sadece yaz aylarında serinletmek amaçlı değil kışın soğukluğunu da hissetmemeniz açısından kullanılan bir ürün olan klimalar hayatımızda günlük yaşam alanlarının gerek önemi gerekse hayatın vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Klima bakım konusunda birçok kullanıcı bakımlarını ihmal etmekte ve pek bilgi sahibi olmamaktadır.

Klimaları kullanırken daha sağlıklı ve daha iyi performans alınması amacıyla bakımlarının rutin temizliği bakımı belli oranlarla yapılması gerekmektedir. Ve klima bakımı yapacak kişilerin özellikle kullanılan ürünlerin servis hizmetlerinden yararlanması gerekmekte ve bakım yapacak kişinin işi düzgün yapması ve klima bakımı esnasında klima parçaları zarar görmemelidir.

Klima bakımları kullanılmaya başlandığı tarihten itibaren ilk altı ayda bir yapılması gerekmektedir. Yani kış aylarına girmeden önce bakım yapılıp daha sonrasında ise yaz aylarına girerken ikinci bakımı yapılmak üzere bir yıl içerisinde iki defa yapılması önerilmektedir. Bakım esnasında iç ve dış temizlenmesi ile birlikte bütün parçalarının kontrolü de yapılmaktadır.

Bakımları ihmal edildiği ve yahut yapılmadığı takdirde klimalarda arıza meydana gelebilir ve ilk kullandığınız performansı alamadığınızda kullandığınız üründen memnun kalamayabilirsiniz. Bir diğer konu ise klima bakımı yapılmadığında, ürünün etkili bir performans vermemesi dışında klima içerisinde bakteriyel maddeler zararlı tabakalar oluşacağından klimanın yapmış olduğu hava sirkülasyonundan hastalanabilir ve sağlık açısından problemde yaşayabilirsiniz.

Bütün bu bakımlara dikkat ettiğiniz takdirde hem sağlık açısından kendinizi güvenceye alınmış, hem de daha az elektrik tasarrufu yapacağından nakit olarak da daha karlı çıkılabilmektedir. Örneğin; klima bakımına ve ürünün düzgün kullanımına dikkat edildiği takdirde klimaya ihtiyaç duyulduğunda klima aniden yarı yolda bırakmaz, çalışırken teklemez ve beklenmedik biranda arıza oluşmaz.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise mevsim değişikliklerinde bakımın yanı sıra klimanın gaz basan motorunun işletme kısmındaki gaz mevsim değişikliğine göre ayarlanması gerekmektedir. Altı ayda bir yapılacak olan bakımın dışında klimalar içerisinde yer alan filtreleri servise ihtiyaç duyulmadan evde de temizlemek mümkündür. Genelde klimaların üst bölmesinde bulunan kapağın altındaki süzgeci andıran filtresini çıkartıp suyun altına tutarak filtrenin üzerinde yer alan kirlerden, bakterilerden ve kirlenen yüzeyden kurtulmak mümkündür. Bu işlemi yaparken temizlik ürünlerinden sabun veya başka bir temizlik ürünlerine ihtiyaç duyulmamaktadır.

Bir sünger yardımıyla filtrenin üzerini hafif dokunuşlarla temizlemek yeterli olacaktır. Ve temizleme bittikten sonra filtreyi hemen geri yerine takmak yerine kurumasını beklemek klima açısından daha önemli olacaktır. Klima bakım için gelecek olan servis yalnızca ürüne değil ürünün çekildiği hat, gelen akımın voltaj kontrolüne ya da gaz basıncı yapan motorun gaz seviyesi düşük ise gaz seviyesinin doğru oranda ayarlanmasına, filtre temizliğini servise ihtiyaç duyulmadan yapılsa dahi klima bakımı esnasında filtresine kadar bütün parçalar kontrol edilir. Böylece hem kullanılan klimadan memnun kalınır hem de daha sağlıklı yaşam için önlem alınmış olur.

 

DÜNYA MARKALARININ YETKİLİ SATICISIYIZ

1024px-midea_corporate_logo

vestel-logo

© Copyright 2016 Elit İklim Tasarım GM Biltek