Cihazın montajı için gelen ekibin yetkili servis olup olmadığının kontrol edilmelidir. Tüketici cihaz montajını mutlaka bayi tarafından gönderilen yetkili servise yaptırmak zorundadır. Aksi takdirde satıcı firma tarafından cihaz garanti kapsamı içine alınmayacağı için, montaj sonrası oluşabilecek arızalardan dolayı zor durumlar yaşayabilir. Zira hemen hemen tüm klima üreticileri ve satıcı firmalar kendi yetkili servis ağıyla hizmet vermekte ve cihazın garanti kapsamında kalması bakımından servis ağının kullanılmasında ısrar etmektedir.

Böyle bir durumda cihazlar garanti sürecinde olsa dahi yetkili satıcı ve servis montajından kaynaklanabilecek arıza için gerekli olabilecek parçanın ücretini kullanıcıdan talep edebilir.

a. Kullanma kılavuzundaki yetkili servisler listeden servis adının kontrolü
b. Firma tarafından verilen yetkili servis kimlik kartının kontrolü, montajı yapacak yetkili servisin mutlaka firmanın servis eğitimlerine katılmış olması ve belge almış olması önemlidir.

ii. Montaj esnasında ise;
a. Çekilecek boru hattının yatay ve dikey mesafelerinin cihaz katalog değerlerine uygunluğu,
b. Ünite/ünitelerin servisin rahat hizmet verebileceği yerlere monte edilmesi,
c. Ünite/ünitelerin sabitlemelerinin ve terazisinin uygun yapılmasına,
d. Mümkün olan en kısa mesafede ve düz hattın çekildiğine,
e. Ara tesisat bağlantısında her iki boru hattı izolasyonunun tam olarak yapıldığına,
f. Ara tesisatın uygun şekilde sabitlenmesi ve korunmasına,
g. Tesisat geçişi için açılan deliklerin uygun şekilde kapatılmasına,
h. Pencere tipi cihazlarda montaj için açılan yer ile cihaz kasası arasında kalan boşluğun uygun şekilde kapatılmasına,
i. Besleme ve kumanda kablo bağlantılarının düzgün olduğana ve izolesinin yapıldığına,
j. Ara kumanda kablosunun, ses ve kamera tesisat hatlarının yakınından geçirilmemesine,
k. Ünite/ünitelerin beslenmesine ait sigortanın başka hiçbir cihaz beslenmesinde kullanılmamasına,
i. Drenaj testinin yapılmasına,
m. Drenaj hattının pis su giderine kesinlikle bağlanmamasına,
n. İlk çalıştırma ve performans testinin yapılmasına, dikkat edilmelidir.

Satın aldığınız klimanın filtrelerini 2 haftada bir ılık suyla temizleyin. Kuruduktan sonra yerine takınız. 6 ayda bir periyodik bakımını yaptırınız.

Klima Alt Yapı Hazırlama


Klima alt yapı hazırlama firmamız bakır boruların sıva altı çekilmesi hizmetini vermektedir.

Klima alt yapı hizmetlerimizde mutlaka keşif isteyiniz. Yapılan keşif sonucu bakır boru çapları hesaplanmakta ve klima cihazlarının nereye monte edileceği konularında fikir sahibi olunmaktadır.

Bilindiği üzere her markanın bakır boru çapları farklılık gösterebilmektedir. Keşif hizmetinde aynı zamanda kullanılacak klimaların özellikleri belirlenmekte ve sinyal kablosu sayıları markaya göre hazırlanmaktadır.

Alt yapı çalışmaları multi ve vrv cihazlara göre farklılık göstermektedir. Vrf tarzı klimalarlara dağıtım kutuları alt yapı hazırlanması esnasında monte edilmektedir. Multi klimalarda ise her klima için ayrı bakır boru çekilmesi gerekmektedir. Alt yapı çalışması başlamadan önce mutlaka klima markası seçilmeli, seçilen markaya göre çalışma yapılmalıdır.

Firmamız bayisi olduğu klima markaları hakkında detaylı bilgi sahibidir. Alt yapı hizmetlerimizde uzman kadro ile hizmet vermekteyiz. İstenildiği takdirde bakır boruların gideceği beton blok üzerinde kanal açma çalışması yapılmaktadır. Alt yapı hizmeti aynı zamanda ankastre sistem olarak da bilinmektedir. Bakır borular bazen zeminden götürülür. Aynı zamanda alçı pan tavan içerisinden çekilmesi söz konusu olabilir. Firmamızdan alacağınız hizmet kaliteli ve sorunsuz olacaktır. Alt yapı çalışmalarımızda personelimiz mutlaka kaçak testi yapmaktadır. Yapılmayan testler ilerleyen dönemlerde gaz kaçaklarına sebep olabilirler. Gaz kaçakları geriye dönüşü maliyetli işlerdir, klima tamiri gerektirir.