Bu makalemizde vrf keşif ve projelendirme ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Klima kullanım alışkanlığı ülkemizde gelişmeye başlamıştır. Pazardaki ürün/fiyat çeşitliliği ve marka bolluğu karşısında tüketicilerimiz karar verme aşamasında oldukça zorlanmaktadır.

Bir konfor aracı olarak satın alınan klimaların Türkiye’nin iklim koşullarına ve klimatize edilmek istenen mekâna uygun cihazın seçilmemiş olması, yeterli servis desteğinin sağlanamayışı, doğru montaj uygulamalarının yapılmaması gibi nedenlerle maalesef tüketicimiz mağdur olmaktadır.

Ekonomik ömrü ülkemiz koşullarında takribi 10 yıl olan klima cihazları seçiminde ilk satın alma maliyetinin yanı sıra, işletme süresince oluşabilecek maliyeti ile enerji maliyeti de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Tüketicimiz, ülkemiz koşullarında oldukça pahalı bir ürün olan klima cihazlarını satın almadan önce mutlaka küçük bir araştırma yapmalıdır. Tüketicimizin karar verme sürecine yararlı olacağını düşündüğümüz konuları aşağıdaki başlıklar altında açıkladık.

Her şeyden önce klimatize edilecek mahallerde hangi tip klima cihazının kullanılması gerektiğine karar verilmelidir. Bunun için firmanın yetkili bayisi tarafından keşif yoluyla aşağıdaki tespitler yapılmalıdır.

Vrf Klima Sistemi BTU/h Hesabı

İnternet üzerinde farklı çeşitlerde BTU Hesaplama Formülü görmek mümkündür. Metrekareye göre yapılan bu işlemler için genelgeçer bir doğruluk payı vermek zor olsada yaklaşık değerler elde etmek münkündür.

Unutulmamalıdır ki aşağıda detaylı açıklayacağımız şekilde kullanım amacı ve kapasite tayini BTU hesabında oldukça önemlidir. Alanın kaçıncı kat olduğu, çevre iklim koşulları, kot farkı gibi detaylar sonucunda 12000, 18000 BTU gibi klima ihtiyaç analizi yapılabilmektedir.

12000, 18000 BTU klima kaç metrekare soğutur ? Sorusunun cevabını bulmak için mutlaka profesyonel ve yetkili bir teknik servisten destek alınız

Vrf Projelendirme İçin Klima Kullanım Amacı

Tüketicinin klimayı almasındaki asıl amacı ve kullanacağı yer önemlidir. Örneğin, ev, ofis, hastane, lokanta, bilgi işlem odası vb. özellikle yazın soğutma ihtiyacı için tercih edilen klimalardan, artık ısıtma ihtiyacını karşılamak için de faydalanılmaktadır.

Fakat kış mevsimi ortalama sıcaklığı 0 °C’nin altında kalan bölgelerde ünitelerin sık sık defrosta girmesinden ve verim düşmesinden dolayı direk ısıtma konumunda kullanılması ekonomik değildir.

Vrf projelendirme hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Vrf Keşif İçin Kapasite tayini

Kapasite tayini, mahalli yapı ve ısı kazancıyla orantılı olup, en önemli konudur. Türkiye’de kapasite tayinlerinde genellikle mahallin metrekaresi üzerinden hesaplama yapılmakta ve hatta firmaların hazırladığı özel tablolar kullanılmaktadır.

Bu tablolar belli bir referans ve yaklaşım sağlamakla birlikte her zaman kesinlik sağlayamayabilir. Klima çevrimi kapalı çevrim olduğu için seçilecek ürünün verimliliğinde mahal içerisinde ki hava hacmi önemlidir.
Türkiye’de, genellikle binalarda kat yüksekliği 3m civarında olmakla beraber, çeşitli kat yükseklikleri ile karşılaşılmaktadır. Bu nedenle daha doğru ve gerçekçi bir kapasite tayini için ısı kazancını etkileyen mahal tipi, pencere sayısı, oda yönü vb. faktörler göz önünde bulundurulduğu mahale has ısı kazanç hesabı yapmak zorunludur.

Tüketici tarafından, gerektiğinde yetkili firmadan vrf montaj uygunluğunun kontrol edilmesi istenmelidir.